دانلود مطلب
حجم فایل : 312 کیلو بایت
دوره ي پس از زايمان

 
به 6 هفته اول پس از زايمان (زايمان طبيعي يا سزارين) دوره پس از زايمان يا نفاس مي گويند. در اين دوره به تدريج فيزيولوژي و ارگان هاي بدن مادر به حالت طبيعي قبل از بارداري بر مي گردند.

تغييرات رحم:
در انتهاي هفته 6-4 پس از زايمان رحم تقريبأ به اندازه قبل از بارداري مي رسد.

پس درد:
در چند روز اول پس از زايمان رحم كمي حساس است و در خانمهاي چندزا اغلب به فواصل زماني دچار انقباض مي شود. پس دردها معمولأ روز سوم پس از زايمان خفيف مي شوند.

ترشحات پس از زايمان:
3-2 روز اول پس از زايمان ترشحات قرمز رنگ و كاملأ خوني خارج مي شود.
بعد از هفته اول پس از زايمان ترشحات به رنگ صورتي يا قهوه اي روشن در مي آيند.
از 10 روز پس از زايمان تا معمولأ 4-3 هفته و حداكثر 6 هفته پس از زايمان ترشحات به رنگ سفيد يا سفيد مايل به زرد در مي آيند.
خونريزيهاي نامرتب، شديد و با فاصله كم در دوره پس از زايمان را جدي بگيريد

تغييرات هورموني:
در بيماران ديابتي نياز به انسولين پس از زايمان كاهش يافته و سطح قند خون ناشتا به خصوص در روزهاي 3-2 پس از زايمان كم مي شود.
در خانمهايي كه شير نمي دهند طي 8-6 هفته و در خانمهاي شيرده 18-2 ماه پس از زايمان قاعدگي آغاز مي شود.

تغييرات پستانها:
طي 4-3 روز اول پس از زايمان ، پستانها پر و سنگين و در لمس دردناك مي شوند كه اين حالت احتقان پستان نام دارد. اين امر به دليل پر خوني و تجمع شير ايجاد مي شود. مكيدن نوزاد، ماساژ پستان، كمپرس سرد، دوشيدن كمي شير قبل از شيردهي و استفاده از مسكن طبق دستور پزشك در رفع و تسكين اين حالت مؤثر است.در صورتي كه مادر به هر دليل به نوزاد شير نمي دهد بايد شير دوشيده شود.عدم تخليه پستانها مي تواند منجر به مشكلات جدي شود.

دستگاه ادراري:
به طور طبيعي در روزهاي 5-2 پس از زايمان دفع ادرار افزايش يافته و مايعات اضافي بدن خارج مي گردند.
در چند روز اول پس از زايمان، احتمال احتباس ادراري وجود دارد.اگر مادر تا 4 ساعت پس از زايمان با وجود احساس ادرار، توانائي دفع ادرار را نداشت حتمآً پرستار مربوطه را آگاه سازيد.

دستگاه گوارش:
پس از زايمان يبوست مختصر شايع است كه با مصرف مايعات ،غذاهاي پر فيبر، فعاليت و عدم مصرف غذاهاي نفاخ  مي توان از آن پيشگيري كرد.

تغييرات وزن:
بلافاصله پس از زايمان به دليل خروج جنين، جفت، مايع آمنيوتيك و خونريزي از رحم حدود kg6-5 از وزن مادر كاهش مي يابد. طي هفته اول پس از زايمان به علت دفع مايعات از طريق ادرار حدود kg3-2 ديگر از وزن مادر كم مي شود.

تغييرات پوستي:
به جز خطوط سفيد نقره اي رنگ (استريا) بقيه تغييرات پوستي به تدريج و به طور تقريبي به حالت قبل از بارداري برمي گردند.

بهداشت ناحيه تناسلي و مراقبت از بخيه هاي آن:
محل بخيه ها در زايمان طبيعي بايد تميز نگهداري شود. شستشوي ناحيه تناسلي بايد از جلو به عقب باشد و پس از هر بار دفع ادرار يا مدفوع با آب و صابون يا يك ضدعفوني كننده ضعيف(طبق توصيه پرستاران) شسته و خشك شود. بهتر است با سشوار يا نور لامپ خشك شود. در 24 ساعت اول پس از زايمان، استفاده از كمپرس سرد، درد و تورم محلبخيه ها را كاهش مي دهد. بعد از 24 ساعت كمپرس گرم و مرطوب در تسكين درد و ترميم ناحيه مؤثر است.

تغذيه:
پس از اتمام زايمان طبيعي مادر مي تواند رژيم مايعات را شروع كند ولي زمان شروع تغذيه براي مادراني كه سزارين شده اند بستگي به دستور پزشك دارد.


آدرس : سعادت آباد، سرو شرقي نرسيده به ميدان فرهنگ
تلفن : 21-22363312
Email : info@parsianhospital.ir
كميته آموزش و اعتبار بخشي
{C} Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

كد   020

مرداد 1391 Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA