دانلود مطلب
حجم فایل : 218 کیلو بایت

اسهال كودكان

 
اسهال از بیماری هایی است که در اثر آلودگی محیط و تغذیه کودک را گرفتار کرده و با وجود آسان بودن معالجه آن، خطرناک می باشد. 24 درصد مرگ و مير كودكان در كشورهاي در حال توسعه در ارتباط با اسهال و كم آبي است . اختلال در انتقال مواد در روده ، تمام موارد اسهال را سبب مي شود. بزرگترین خطر بیماری اسهال بخصوص هنگامی که با استفراغ همراه باشد، از بین رفتن آب بدن ، اختلال در تعادل مايعات و املاح بدن است . به همین مناسبت باید به کودکان در هنگام مبتلا شدن به اسهال مایعات زیادی داده شود.


اسهال به دو نوع حاد و مزمن تقسيم مي شود :

اسهال حاد : معمولاً به دليل عوامل عفوني مثل ويروس ها ، باكتري ها و پاتوژن هاي انگلي ايجاد مي شود . بهداشت ضعيف ، غذا و آب آلوده ، آنتي بيوتيك ها و مسهل ها نيز باعث اسهال حاد مي شوند . اين نوع اسهال غالباً كمتر از دو هفته طول مي كشد و خود بخود بهبود مي يابد . اسهال حاد گاه با عفونت سيستم تنفسي و يا عفونت ادراري همراه است .
اسهال مزمن :
غالباً به دنبال عواملي مثل سوء جذب ، بيماري هاي التهابي روده ، نقص ايمني و عوامل ناشناخته ايجاد مي شود . درمان ناكافي و غير موثر اسهال عفوني حاد نيز مي تواند باعث اسهال مزمن شود . اين نوع اسهال بيشتر از دو هفته ادامه مي يابد .

علايم :
معمولاً افزايش تعداد موارد دفع (بیش از سه بار در روز) و افزايش ميزان آب مدفوع نشان دهنده اسهال است .بستگی به شدت اسهال گاه تعداد دفعات به بیش از هشت بار در روز نیز میرسد.
علايم بيماري در اسهال خفيفشامل افزايش تشنگي و خشكي پوست و مخاط است .
علايم اسهال متوسطشامل از دست دادن حالت ارتجاعي پوست ، پوست و مخاط كاملاً خشك ، چشمان گود افتاده است.

راههاي انتقال :
عامل بيماريزا در اسهال غالباً از طريق دهاني – مدفوعي ،‌ آب و غذاي آلوده و يا فرد به فرد انتقال مي يابد. در مراكزي كه تماس افراد زياد و نزديك است مثل مهد كودك ، امكان انتقال زياد است. شدت و موارد اسهال در شيرخواران بيشتر است زيرا سيستم ايمني آنها به دليل عدم مواجهه با عوامل بيماريزا ، فاقد آنتي باديهاي حمايت كننده مي باشد.

درمان :
•         در اسهال خفيف به منظور  جايگزين نمودن مايعات از ORS ، به ميزان 50 ميلي ليتر براي هر كيلوگرم وزن در طي چهار ساعت استفاده مي شود . درارتباط با جايگزيني مدفوع ، براي هر بار    مدفوع اسهالي ،  10 ميلي ليتر براي هر كيلو در شير خوران و در كودكان بزرگتر 150 تا 250 سي سي از محلول ORS تجويز مي شود .
•         جهت درمان نگه دارنده در اسهال خفيف ، چنانچه شيرخوار از شير مادر تغذيه مي شود ، شير مادر بايد ادامه پيدا كند .
•         در اسهال  متوسط در طي ساعت 100  سي سي به ازاي ا كيلوگرم وزن كودك محلول ORS تجويز مي شود .
•         در اسهال شديد جهت جايگزين نمودن مايعات از مايعات وريدي استفاده مي شود و سپس 50 تا 100 ميلي گرم ORS تجويز مي شود .

دستورالعمل استفاده از ORS  طي 24 ساعت
-      براي شيرخواران كمتر از 6 ماه     5/0 تا  ليتر
-      براي كودك 6 ماه تا 2 ساله            5/0 تا 1 ليتر
-      براي كودك 2 تا 5 ساله                  1 تا 5/1 ليتر
-      براي كودك بالاي 5 سال به مقداري كه بتواند بنوشد.
( محتواي بسته ORS بايد در يك ليتر آب حل شود و اين محلول براي 24 ساعت در يخچال قابل نگهداري است )

نكته : اگر كودك استفراغ مي كند 10 دقيقه صبر كنيد و سپس محلول را با مقادير كم و به آهستگي به او بدهيد . درمان تا توقف كامل اسهال ادامه مي يابد .

مراقبت :
كنترل اسهال حاد در اكثر موارد مي تواند در منزل انجام شود . از آنجا كه بيشتر عفونت هايي كه منجر به اسهال حاد مي شوند از طريق دهاني – مدفوعي گسترش مي يابد ، رعايت بهداشت فردي به خصوص شستشوي مداوم دستها ، استفاده از آب تميز ، تهيه و نگهداري غذاها به روش بهداشتي بسيار مهم است .
والدين بايد توجه زيادي به مراقبت از ناحيه تناسلي كودك بيمار داشته باشند. تعويض سريع پوشك ، استفاده از پوشك هاي با قدرت جذب بالا ، تميز نگه داشتن اين ناحيه و استفاده از پماد اكسيد دو زنگ براي محافظت پوست توصيه مي شود .
كنترل درجه حرارت از ناحيه مقعد ممنوع است ، كنترل مايعات دريافتي و دفعي از طريق دفعات تعويض كهنه هاي خيس شده امكان پذير است .
استفراغ مانع از مايع درماني از طريق دهان نخواهد شد مگر اينكه شدت آن زياد باشد .
درصورت بستري شدن كودك در بيمارستان،بررسي مقدار و تعداد موارد دفع،مراقبت از پوست و عدم مصرف مواد داراي قند بالا مثل آب سيب و نوشابه توصيه ميشود
پس از مايع درماني توصيه مي شودكه مادر شير خود را به كودك بدهد زيرا شير مادر شدت و مدت بيماري را كاهش مي دهد .
همچنين رژيم غذايي شامل استفاده از موز ، برنج ، سيب، نان و چاي توصيه مي شود .آدرس : سعادت آباد، سرو شرقي نرسيده به ميدان فرهنگ
تلفن : 21-22363312
Email : parsian.hospital @ gmail.com
Email : parsianeducation@yahoo.com
منبع:ميرلاشاري،ژ.رسولي،م.(1389).پرستاري كودكان(كودك بيمار).چاپ دوم.تهران.انتشارات انديشه رفيع
تحت نظر : دكتر رضا تقي پور  و دكتر سيد كاظم               نظام خير آبادي